Викладачка університету Олена Дзюбенко виховує в переяславських школярах екосвідоме наукове майбутнє України: розповідаємо про нові перемоги її вихованок - Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій

Викладачка університету Олена Дзюбенко виховує в переяславських школярах екосвідоме наукове майбутнє України: розповідаємо про нові перемоги її вихованок

Факультет гуманітарно-природничої освіти і соціальних технологій > Новини кафедри біології, методології і методики навчання > Викладачка університету Олена Дзюбенко виховує в переяславських школярах екосвідоме наукове майбутнє України: розповідаємо про нові перемоги її вихованок

В умовах збройної агресії російської федерації освітянський фронт виконує важливу місію виховання, розвитку творчих та інтелектуальних здібностей дітей та учнівської молоді, забезпечуючи їх змістовне дозвілля та можливість заглибитись у світ знань.

Уже багато років поспіль на вістрі цього процесу перебуває заступниця завідувача кафедри біології, методології та методики навчання з наукової роботи, кандидат біологічних наук, доцент Олена Дзюбенко, яка успішно суміщає роботу в альма-матер з роботою в Переяславському будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді та Київському обласному комунальному позашкільному навчальному закладі «Мала академія наук учнівської молоді».

Вдале поєднання наукових інтересів та психологічної розрядки дітей приносить свої плоди – одразу чотири її учениці стали учасниця ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, що відбувся у період з 21 лютого до 30 квітня 2022 року. З-поміж близько 500 учасників кожна з дівчат стала переможницею чи призеркою конкурсу:

Наукове відділення екології та аграрних наук.
Секція «Охорона довкілля та раціональне природокористування»

І місцеДуман Аліна Анатоліївна, вихованка Переяславського будинку  художньої творчості дітей, юнацтва та молоді Переяславської міської ради Київської області, учениця 11 класу Переяславської гімназії Переяславської міської ради Бориспільського району Київської області;

Переможна дослідницька робота присвячена екологічним проблемам  водних екосистем, оскільки  на сучасний екологічний стан більшості річок України значною мірою вплинуло антропогенне навантаження. Вона має назву «Комплексна оцінка якості водних екосистем  річки Альта та річки Трубіж в межах міста Переяслав Київської області»

«Одним із найактуальніших напрямів у сучасних біологічних дослідженнях є метод вивчення водних макрофітів, як об’єктів-індикаторів стану водного середовища. Мета дослідження – визначити макрофіти річки Альта  та річки Трубіж в межах міста Переяслав та  трофічний статус досліджуваних водойми» говорить Аліна та додає, що для досягнення поставленої мети вирішувались наступні завдання:  дослідити причини виникнення деградації та техногенного навантаження на екосистеми малих та середніх річок України; розкрити особливості методів біоіндикації водних екосистем та визначити місце фітоіндикації в системі оцінки стану водного середовища; дослідити видовий склад макрофітів на досліджуваних ділянках р. Альта та р. Трубіж в межах міста Переяслав; визначити індекс значимості макрофітного індексу для дослідник ділянок на р. Трубіж. Доведено, що всі дослідні ділянки р. Альта, мають евтрофний статус, при цьому трофічний статус р. Трубіж  належить до мезотрофного.

Секція «Екологія»

ІІ місце – Овсієнко Дарина Олександрівна, вихованка гуртка Переяславського будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді Переяславської міської ради Київської області, учениця 11 класу  Переяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7  Переяславської міської ради Київської області;

«На сьогоднішній день для України проблема твердих побутових відходів є дуже актуальною та значимою, оскільки мешканці нашої країни виробляють найбільшу кількість сміття серед європейців. За останні десять років в Україні обсяги ТПВ із розрахунку на душу населення зросли майже на 50 % і складають у середньому 300-400 кг на рік (або 0,82-1,1 кг на добу)» ділиться своєю мотивацію юна дослідниця, наукова розвідка якої стосувалася екологічних проблем поводження з твердими побутовими відходами в малих містах України, зокрема в Переяславі.

Для досягнення поставленої мети вирішувались наступні завдання:  дослідити основні проблеми  накопичення та зберігання ТПВ на території України; визначити співвідношення накопичення ТПВ за категоріями; розсортувати побутові відходи, що накопичилися вдома за добу за категоріями: папір, метал, харчові відходи, пластмаса, скло та інше та обчислити масову частку кожної категорії; дослідити вплив сміттєзвалища на поширення та видовий склад епіфітної флори.

Як висновок встановлено, що органічні відходи  складають 73% від загальної кількості утворених відходів, паперові відходи – 13%, пластмаса та метал по 5%. Загальна кількість відходів склала 2300 гр., при цьому 1 член сім’ї продукує – 575 гр. побутових відходів за 1 добу в  місті Переяслав утворюється 15361 кг ТПВ.

Секція «Лісознавство»

ІІІ місцеСонько Анна Олександрівна, вихованка гуртка Переяславського будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді Переяславської міської ради Київської області, учениця 10 класу Переяславської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 Переяславської міської ради;

На прикладі Студениківського лісництва Анна спільно зі своїм керівником досліджувала біопродуктивність лісових екосистем. Мета досліджень – дослідити стан лісистості в Україні та проаналізувати динаміку змін лісових біоценозів на прикладі  «Студениківського лісництва». Серед задач дослідження: охарактеризувати стан лісових ресурсів України; дослідити динаміку змін лісових насаджень на прикладі Студениківського лісництва; визначити домінуючі породи  та основну вікову структуру деревостанів на дослідних ділянках.

«Ліс – тип природниx комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, травʼяною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємоповʼязані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище» – коментує вихованка сковородинівської викладачки.

Відтак досліджено, що вікова структура деревостанів у Студениківському лісгоспі є досить різновіковою за період дослідження,  максимальна площа припадає на середньовікові, при цьому мінімальні площі знаходяться  під пристигаючими та перестиглим деревостаном. Встановлено, що на дослідниx ділянкаx вікова структура деревостанів для дуба звичайного (Quercus robur L.)  складає від 10 – до 60 років, сосни звичайної (Pinus sylvestris L.) від 10 до 120 років.

Наукове відділення хімії та біології
Секція «Ботаніка»

ІІІ місцеСахно Дарія Юріївна, вихованка гуртка Переяславського будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді Переяславської міської ради Бориспільського району Київської області, учениця 9 класу Великокаратульської гімназії Переяславської міської ради Бориспільського району Київської області;

Її дослідження «Сегетальне забруднення  агроекосистем на прикладі ПП «Україна» села Велика Каратуль» поставило за мету дослідити видове різноманіття фітобіотного різноманіття в агроекосистемах кукурудзи.

«Забур’яненість посівів є одним із найбільш негативних факторів, що знижують ефективність усіх заходів, спрямованих на підвищення врожайності сільськогосподарських культур. Втрати врожаю через засміченість посівів бур’янами складають у фермерських господарствах зернових колосових, зернобобових культур і соняшника 15-20%, просапних – 25-30%» коментує Дарія.

Науковою розвідкою встановлено, що сегетальна фітобіота на дослідних ділянках ПП «Україна» на території с. Велика Каратуль  в агроекосистемах кукурудзи представлена 20 видами сегетальної  фітобіоти, що відносяться до 14 родин, домінуючими є родина айстрових та тонконоговими.

«Науково-дослідницька робота є досить цікавою та пізнавальною. Адже  як, можна жити в своїй місцевості і не цікавитись який же екологічний стан водних екосистем, повітряної оболонки та  грунтів.  Саме з такою метою створений екологічний гурток для здобувачів як вищої та середньої освіти. Уже 2 роки поспіль юні науковці представляють Київщину на різних екологічних, біологічних форумах, конференціях, конкурсах науково-дослідних робіт МАН. Формування екологічної свідомості  у здобувачів це найважливіша мета педагога-природолюба. Наразі готуємось до ІІІ етапу Всеукраїнського рівня захисту науково-дослідницьких робіт МАН. Також, триває підготовка до Всеукраїнського біологічного форуму «Дотик природи-2022», який проводиться на базі національного  еколого-натуралістичного центру готуються як здобувачі сп. «Біологія та здоров’я людини» та  вихованці екологічного гуртка «Кактусенята» який функціонує в Переяславському БДТДЮМ.  Маю надію,  що з учня дослідника обов’язково стане вчитель природолюб» ділиться Олена Володимирівна.

Університет Григорія Сковороди в Переяславі пишається кожним, хто виявив бажання, знайшов можливість і натхнення долучитись до конкурсних змагань та чекає їх у лавах студентів нашого закладу вищої освіти. Окрема повага та вдячність Олені Володимирівні, яка забезпечує підготовку учнів до таких заходів та ще зі шкільної парти виховує в них справжніх екосвідомих науковців.

Пресцентр кафедри біології, методології та методики навчання

Перейти до вмісту